Demo Site

wtorek, 6 kwietnia 2010

Głosuj widelcem - o jedzeniu slow, eko i fair

Zapraszamy na wykład Kasi, jutro w środę o 19.30. Do zobaczenia!

Każdego dnia podczas wyboru produktów które jemy dokonujemy bardzo ważnych wyborów politycznych, gospodarczych i społecznych. To od nas zależy jak będzie wyglądała przyszłość producentów żywności i dieta naszych dzieci.

Slow Food jest międzynarodową organizacją zajmującą się ochroną tradycyjnej, regionalnej i charakterystycznej żywności. Został założony w 1986 roku we Włoszech przed Carlo Petriniego i obecnie działa na całym świecie. Jako podstawowy cel stawia sobie Slow Food „ochronę prawa do smaku“. Osiąga to między innymi poprzez naukę smaków, wyszukiwanie i wyróżnianie producentów regionalnych produktów oraz poprzez lobbing na rzecz zmian prawnych chroniących drobnych producentów. Poprzez certyfikację produktów i restauracji Slow Food promuje je i wyróżnia. W Turynie odbywają się, na zmianę co dwa lata - targi produktów - Salone del Gusto, i konferencje Terra Madre. Terra Madre są miejscem spotkań producentów żywności (a więc rolników, hodowców, przetwórców i szefów kuchni) oraz naukowców zajmującymi się tematem żywienia, z całego świata. Ich efektem są manifesty, dostępne w języku polskim na stronie: http://www.future-food.org/.

Fair Trade jest to ruch mający na celu zadbanie o producentów żywności. Zakłada on współpracę handlową opartą na równości, przejrzystości i szacunku pracowników Globalnego Południa (Afryki, Azji i Ameryki Południowej). Organizacje sprawiedliwego handlu stawiają sobie za cel poprawę warunków pracy i życia producentów żywności, zapewnienie im godziwego wynagrodzenia, gwarancji że przy produkcji nie wykorzystywane są dzieci oraz zwiększenie świadomości społecznej – abyśmy na „zachodzie“ wiedzieli dlaczego płacimy więcej za produkty certyfikowane znakiem Fair Trade i żebyśmy ich szukali.

0 komentarze:

Prześlij komentarz